Jump to content

Arte+Feminismo 2024

Hali sa Wikiquote

Nagpuon na an taunan na kampanya kan Art+Feminism na igwa nin temang “Solidarity! Solidarity. Solidarity?: We’re (not) all in this together!”. Boot sabihon, pagkakasararo alagad an pagkaag kan "not" o dai, nagpapahiling na nasa proseso pa kan pagkakasararo an gabos. Nangangapudan para sa taon na ini na mas pang paghurop-huropan an boot sabihon kan pagkakasararo asin kun pano ini mahihiling sa satuyang mga gawi. Iniimbitaran mi an gabos na makisumaro sa paghaman kan mga lakdang na ini.

Art+fem PH 2024 poster
Art+fem PH 2024 poster

An tataramon na pagkakasararo nagin gamit na kan mga lider o organisasyon sa saindang mga katuyuhan alagad kun mahihiling ta minsan kulang man giraray an hinahaman na pagbabago pasiring dyan. Sa tabang kan Art+Feminism mas papararumon ta pa an satong pag-adal manungod igdi asin kun pano na an mga tataramon na ini dai sana magin simpleng nakasurat sa sarong pahina o kaya man hashtag sa mga social media.


Para sa kampanya ngunyan na taon, hihilingon ta an manlain-lain na sosyal na aspeto kan pagkakasararo asin an mga artistikong manipestasyon kaini. Matau nin nagkakapirang estratehiya para mapadagos an pagkakasararo sa laog kan trabaho asin organisasyon, asin sa iba pang mga espasyo.

Magpuon kan Enero 2024, an Art+Feminism nagpapadalagan nin mga programa susog sa siring na tema, arog kan:

  • Art+Feminism Conversations - birtwal na tiripon kun sain matukar nin manungod sa arte, peminismo, asin pagkakasararo
  • #NowEditingAF: Virtual Editing Tables - espasyo tangani na makanuod nin mga bagong kaaraman sa Wiki asin pag-edit, dangan paghaman nin komunidad, dai man nin dati nang eksperyensya an kaipuhan
  • Community Hours - espasyo sa pagkakanuod manungod sa manlain-lain na kaaraman arog kan Petscan asin mga case studies gikan sa mga nakaaging pagtiripon kan Art+Feminism sa manlain-lain na parte kan kinaban

An Lokal na Kampanya[baguhon]

Mantang igwa naman ngani nin mga eksistidong kampanya na nagsusumpay kan gender gap sa mga proyekto kan Wikimedia siring kan SheSaid, WikiGap, asin ining Art+Feminism, kadakli igdi yaun sa pagpakarhay kan mga biograpiya kan mga bantog asin notableng mga tawo. An tutok kan proyekto para sa ngunyan na taon maikot sa mga pwersa kan kababaihan sa lado kan trabaho. An mga urulay manungod sa pasweldo, estado sa trabaho, gender bias sa trabaho, diskriminasyon, asin iba pang importanteng bagay na nakakaapekto sa saindang mga trabaho bilang babayi, an magigin sentro kan kampanyang ini.

A+F-Sticker-14
A+F-Sticker-14

Harayo sa tipikal na edit-a-thon, an kampanyang ini dai nagpuon sa pagpurbar na maghaman o magpakarhay nin mga artikulo kundi sa mismong pagpasiring sa mga lugar kun sain nagtatrabaho an mga kababaihan. Base sa pakikipag-ulay sainda, maigot ming inaram kun ano pa an mga artikulong dapat yaun sa Wikipedia, o iba pang topic na dapat yaun sa manlain-lain na proyektong Wikimedia. Hali duman naaraman mi an mahiwas na gap o ultanan sa mga impormasyon. An proyektong ini minatulod na magkaigwa nin koneksyon derekta sa mga proyektong Wikimedia asin man sa mga paragamit kaini.

Sa lado man kan mga editor, sa pauru-utro na pag-organisar nin mga kampanya, naaraman ming manlain-lain man an saindang mga kapasidad. Kaya an aktibidad na ini mababanga sa pirang kabtang depende sa lawig kan eksperyensya ninda sa pagbabali sa edit-a-thon, kaaraman sa lenggwahe, o kaaraman sa urulay manungod sa Peminsmo. An mga aktibidad mababanga sa pagdakitaramon, pagkaag nin mga structured data sa paagi kan ISA Tool, pagkontribwer nin mga ladawan sa Wikimedia Commons, pag-adal sa pagpipinta asin paghaman nin mga artikulo.

Lista kan mga papakarhayon na artikulo[baguhon]

Tangani na masara an mga artikulo, ini ginamitan nin List-Building Tool. Makukua an link igdi. Susugon man an mga orihinal na artikulo sa Pagepile.

Mga Artikulo Link sa Wikidata Artikulo sa Central Bikol Editor kan pahina
1 Alliance Against Sexual Coercion Q110852790 Imelda (Talk) 14:50, 16 Pebrero 2024 (PST)
2 Child labour Q192571
3 Women in business Q8031514
4 Barbara Reskin Q4859245
5 Female education Q15675634
6 History of women in the United Kingdom Q25067209
7 Discouraged worker Q5281746
8 Feminist movement Q15580856
9 Legal rights of women in history Q6517582
10 Double burden Q5299979
11 Feminisation of the workplace Q5442826
12 Women in law enforcement Q17017664
13 Duncan Segregation Index Q30324463
14 Women's work Q745312
15 Female entrepreneurs Q5442755
16 Employment discrimination Q2606784
17 Mommy track Q6897362
18 Histoire des femmes en Norvège (redlink) Q97368999
19 Equal Rights Advocates Q5384136
20 Gender pay gap Q5531013
21 Role of women in religion Q115471296
22 Equal pay for equal work Q11414572
23 Unpaid work Q7897274
24 Fawcett Society Q16980525
25 Female labor force in the Muslim world Q17002014
26 Women's rights Q223569
27 Women in Jordan Q8031452
28 Feminization of poverty Q1404505
29 Women in the Victorian era Q2992277
30 Feminism in Greece Q5442836
31 women's profession (redlink) Q21050027
32 Women in Haiti Q8031221
33 Feminism in South Korea Q23123520
34 Feminism in Germany Q16980596
35 deuxième vague du féminisme en Belgique (redlink) Q2412810
36 Feminism in the Netherlands Q16980599
37 Gender gap Q30103150
38 histoire du militantisme féministe au Québec (redlink) Q3137872
39 Feminization (sociology) Q907748
40 Gender inequality Q2891097
41 Gender representation on corporate boards of directors Q17002428
42 Gender and labor in Vermont Q30324750
43 Women's history Q1279400
44 List of women's organizations Q6645485
45 Gender discrimination in the medical profession Q39087490
46 Universal access to education Q7894104
47 ウーマノミクス (redlink) Q85870359
48 Educational inequality Q861360
49 Museum of Women's and Gender History (redlink) Q12130603
50 Gender inequality in Australia Q5530984
51 Human population control Q130819
52 Condition des femmes au Burkina Faso (redlink) Q109018951
53 Gender inequality in Bangladesh Q17001193
54 Erwerbslosigkeit (redlink) Q1362733
55 Exchange of women Q5419604
56 Gender inequality in China Q5530985
57 Gender quota (disambiguation) Q19800048
58 Atlanta Lesbian Feminist Alliance Q19757669
59 Gender inequality in Japan Q55612416
60 Gender equality Q113453
61 Women in the United States Q17514041
62 Gender inequality in Mexico Q17006969
63 Ernährermodell (redlink) Q1361096
64 feminism in Syria (redlink) Q17628768
65 Gender inequality in New Zealand Q19875661
66 History of feminism Q2297554
67 List of the first women holders of political offices Q6643065
68 Gender inequality in South Korea Q17119508
69 Occupational inequality Q7075802
70 anarchism and feminism (redlink) Q2845465
71 Gender inequality in Sri Lanka Q22908602
72 Period poverty Q62101642
73 Women in the Dominican Republic Q17018337
74 Gender inequality in Thailand Q5530986
75 Gleichberechtigungsgesetz (redlink) Q1530218
76 Condizione femminile (redlink) Q16543650
77 Gender inequality in the United States Q16838585
78 Frauenwahlrecht in Frankreich (redlink) Q86665184
79 Female slavery in the United States Q5380027
80 Women in Germany Q17017618
81 International Association of Women's Museums Q1667682
82 Gender pay gap in Australia Q5530997
83 Rural poverty Q19708004
84 List of women's rights activists Q11722889
85 Gender pay gap in India Q24949691
86 Child work in Indigenous American cultures Q18387299
87 Gender pay gap in New Zealand Q19875663
88 Gender role Q2672163
89 condition des femmes à la Belle Époque (redlink) Q23017761
90 Gender pay gap in Russia Q5530999
91 Women's Suffrage in Germany (redlink) Q108317679
92 Women in economics Q60776124
93 Gender pay gap in the United States Q6743173
94 First-wave feminism Q3517986
95 Women in Bahrain Q8031414
96 Gig worker Q96619693
97 Women migrant workers from developing countries Q17162802
98 Femmes les plus puissantes du monde en 2019 selon Forbes (redlink) Q87769653
99 Glass ceiling Q1048886
100 Dowry system in India Q17052027

Igdi mahihiling an progreso kan satuyang mga gibo sa Programs and Events Dashboard. Nakalista man an satuyang okasyon sa website kan Art+Feminism.

Para makabali sa kampanya sa pagkakaag nin structured data sa mga ladawan, magpasiring sa ISA Tool.

Mga Partisipante[baguhon]

Tangani na mailista an saindong pangaran na kabali sa aktibidad, kopyahon nindo ini #~~~~.

  1. Kunokuno (kaulayon) 21:27, 6 Pebrero 2024 (PST)
  2. Jheckpesino (kaulayon) 22:09, 6 Pebrero 2024 (PST)
  3. Teddybear41422 (kaulayon) 10:05, 7 Pebrero 2024 (PST)
  4. BiancaBrazal (kaulayon) 15:42, 7 Pebrero 2024 (PST)
  5. Roronoa Erica (kaulayon) 14:47, 8 Pebrero 2024 (PST)
  6. Jek Jake (kaulayon) 14:51, 8 Pebrero 2024 (PST)
  7. Eric D Galero (kaulayon) 14:51, 8 Pebrero 2024 (PST)
  8. MaxixKatana (kaulayon) 21:23, 9 Pebrero 2024 (PST)
  1. 175.176.53.145 19:07, 10 Pebrero 2024 (PST)